Rezumatul finalului 16 al Cupei de fotbal – Partea 1/2

Ce Film Să Vezi?

Weekendul trecut a fost revenirea fotbalului de la Cuppers, 8 colegii s-au alăturat celor 8 câștigători din prima rundă pentru a produce 46 de goluri în unele întâlniri captivante. Aruncăm o privire înapoi asupra acțiunii în care trei jocuri au fost decise de un singur gol și trei jocuri au fost decise de temutele lovituri de departajare.

Downing 1:4 Darwin (0:2 HT)

Downing: Matthews, Brodie, Armstrong, O'Connell, Rumun, Churcher, Coombes, Lawrence, Lukasik, Burley, Ingham Înlocuitori: Fitton, Beattie

Marcatori: O'Connell

Darwin: Griffith, Dickinson, Hope, Bennett, Worrall, Haigh, Bastos, Wolstenhulme, Gray. Trezește-te, Freudenreich

Marcatori: Hope x4

O echipă cu experiență din Darwin a controlat jocul de la început până la sfârșit, valorificând două piese de set pentru a elimina jocul lui Downing. Downing lipsea muntele Joe Moorcroft-Moran la centrul spatelui și asta a însemnat tactica lor obișnuită de a alinia 10 oameni pe marginea careului și de a petrece 90 de minute pentru a curăța centrele au fost analizate. Ei au fost deosebit de susceptibili la mingi în careu, când Darwin a presărat golul Downing cu aruncări de deap-esque ale fundașului Blues Wolstenhulme, depășind echipa tânără de la Downing și permițându-i lui Chris Hope să participe cu toate cele patru goluri. În ciuda presiunii târzii din partea lui Downing, care s-a soldat cu un gol, echipa tactică impresionantă a lui Darwin a încheiat jocul confortabil pentru a-și lua locul în runda următoare acasă, la Pembroke.

Darwin Downing

Darwin folosește niște tactici de tip Pulis... și cu un efect devastator!

Hristos ’S 4: 4 Churchill AET (Churchill victorie 3-1 la penalty-uri) (2:2 FT, 0:0 HT)

Christ's: Deng, Brown, Blake, Cracknell, Diamante, Reeds, May, Baldock, Hooten, Armstrong, Baron Substituții: Duffy, Faure, Hovington

Marcatori: Armstrong, May, Baron, Cracknell

Churchill: Smyth, Waller, Cammack, Evans, Duherich, Holt, Athwal, Berridge-Dunn, Seete, Weller Substituții: Weaving, Tan

Marcatori: Rolph x2, Cammack, Weller

Prima repriză a început cu Churchill căutând să-și dezvolte runda neînvinsă în acest mandat împotriva unei echipe lui Christ, care nu a câștigat încă un meci. Cu toate acestea, cu unii jucători cheie care se întorc pentru Christ’s și adăugarea căpitanului Blues la mijlocul terenului central, ei au arătat o ținută diferită de echipa pe care Churchill a învins-o confortabil cu 4-1 la începutul sezonului. În schimburile inițiale, jocul a fost dezastruos, cu jocul blocat în mijlocul terenului. Christ’s a avut câteva mișcări promițătoare, mai ales în dreapta lor, exploatând un joc slab din partea stângă a fundașului Churchill. Churchill a crescut în repriză și în patch-uri a căutat să înșire câteva ocazii împreună, Seete mergând aproape după un schimb gustos cu Rolph în jurul careului. Cu toate acestea, nu trebuia să fie goluri într-o primă repriză destul de tristă.

Repriza a doua a început îngrozitor pentru Churchill, cu o apărare slăbită, permițând omului țintă al lui Christ, Ian Armstrong, în spate, să marcheze cu o finalizare măsurată peste Smyth. La mai puțin de 5 minute mai târziu, Christ’s și-a dublat avantajul când apărarea școlarului a permis ca o lovitură lungă de poartă să fie trecută direct prin apărare, când James May a apărut pentru a lovi mingea în plasă cu un chip încântător. Acest lucru l-a stimulat pe Churchill la viață, care a început să exploateze unele fragilități în apărarea lui Hristos. Conduși de numărul lor slăbănog 11 Rolph, care a transformat apărarea lui Hristos înăuntru și în exterior de mai multe ori, au creat ocazii grozave pentru Churchill, care au fost risipite cu o combinație de finisare atroce și mingi finale captivante. După 6 minute de la final, scorul era încă 2-0 pentru Christ’s, Duherich a primit mingea într-o poziție avansată de pe dreapta pentru Churchill. O sagetă rapidă în jurul fundașului stâng al lui Christs chinuit și o centrare decentă i-au permis lui Rolph să arunce poarta peste portar și în plasă. Churchill s-a îngrămădit înainte în căutarea egalizării și la două minute de la final, o lovitură liberă a fost dată la jumătatea drumului pentru Churchill. Tactica clasică de a arunca mingea în careu s-a dovedit fructuoasă pentru Churchill, când Cammack a reușit cu capul în lovitură liberă de la Waller. Timpul complet a venit cu scorul egal la 2 bucata.

Ambele echipe au început prelungirile cu stăpânirea a două echipe care credeau că au calitatea de a câștiga jocul, dar uitaseră că nivelul de fitness al unui jucător mediu de colegiu l-ar face pe Luke Shaw să arate ca Mo Farah. După aproximativ 10 minute, una dintre multele degajări slabe din partea stângă a lui Churchill a căzut direct către căpitanul lui Christ’s, Baron, care a ajuns acasă. Churchill a găsit un spirit extraordinar de a riposta rapid, totuși, egalând, când Rolph a controlat o centrare lui Duherich pentru a termina inteligent în careu. Cu jucătorii care se luptă cu crampe pe tot terenul, a doua repriză a prelungirilor a văzut încă două goluri în timp ce jocul a trecut la penalty-uri. Presiunea loviturilor de departajare din cea de-a doua cea mai veche competiție de cupă din lume s-a dovedit prea mare pentru 3 dintre cei 4 jucători ai lui Christ’s, când Churchill a lovit acasă primele trei penalty-uri pentru a lua jocul cu 3-1. Ei trec mai departe pentru a se confrunta cu Trinity Hall în sferturile de finală.

Isus 1:0 Sidney Sussex AET (0:0 FT, 0:0 HT)

Sidney Sussex: Hirsch, Deeley, Makings, Bradly, Cole, Teale Ryda, Grayling, Mahon, Davies, Hugill Înlocuitori: Sammons, Ezra, Fotherby

Isus: Eburne, Peterson, Crawford, Thorley, Robinson, Emerton, Mullertz, O'Loughlin, Ashmead, Anderson, Purcell Înlocuitori: Koroye, Meier, Kitching

Marcatori: Koroye

Confruntarea dintre Sidney Sussex și deținătorii Cuppers, Jesus, aproape a produs șocul rundei, cu o aventură foarte ciudată în fața unei mulțimi mari. Deși defavorizat, Sidney a lucrat neobosit, punându-l constant pe Isus sub presiune, în ciuda faptului că echipa gazdă a beneficiat de perioade mari de posesie. Campionii în curs de la Cupers au arătat cool și adunați, mai ales datorită prezenței enorme a lui Jack Thorley, noul student absolvent al lui Isus și fostul fundaș central al Angliei U-18. Isus a început să lase presiunea lor să spună și au fost necesare 3 salvari excelente de la portarul din Sidney, Hirsch, pentru a se asigura că jocul a intrat în prelungiri după ce a terminat fără goluri. Prelungirile s-au dovedit extrem de dure pentru ambele echipe, jucătorii din ambele părți cedând la crampe. A fost lăsat la latitudinea afișului lui Isus, Mark Koroye, care a fost pe bancă în prima repriză, să profite. Cu picioarele sale relativ proaspete, a lovit mingea prin câteva provocări obosite din Sidney, înainte de a ignora în mod egoist mingea pătrată către un om deschis și a zgâri mingea pe lângă portarul Sidney care se năpustește cu aproximativ 10 minute de la final. O provocare obosită a unui fundaș din Sidney a însemnat că a primit al doilea galben în ultimele minute, iar golul lui Isus a rămas netulburat până la fluierul final. Sidney trebuie să se mențină cu mândrie, împingându-l pe Isus până la margine, în ciuda faptului că este departe de casă și depășit numeric de fani. Într-o altă zi ar fi putut fi o altă poveste, dar Jesuans merg mai departe, căutând să ajungă în finala Cuppers pentru al treilea an consecutiv, cu o egalitate acasă împotriva lui Robinson în sferturile de finală.

mark koroye

Mark iubește golurile.

Pembroke 6:5 Trinity (3:2 HT)

Pembroke: Weber, Bittlestone, Reland, Hudson, Mellor, Harries, Carroll, Ogier, Oldfield, Nielsen, Pistoja Substituții: McMullen, Berenson-Barros, Waghorn

Marcatori: Harries, Ogier, Pistoja, Nielsen (2), Carroll (p)

Trinity: Kakoutas, Dungay, Kehle, Alberman, Lehmann, Park, Nagy, Brocksom, Steve, Bowlby, Apel Substituții: Kershaw

Marcatori: Mare (3), Bowlby, Apel

La fel ca o ediție timpurie a Windows 95, această ciocnire de top a mesei (Tompkins) a necesitat 11 reporniri în 90 de minute. Jocul conținea atât de multă dramă încât pentru a evita ca acest raport să se întindă la lungimi excesive este necesar un anumit nivel de concizie.

Lovitură liberă, gol, corner, gol, gol, lovitură liberă, gol, pauză. Gol, gol, gol, lume, gol, pk, gol.

Meciul s-a încheiat cu sărbători și lacrimi și încă două goluri decât în ​​toată cariera lui Emile Heskeys.

Meciul va fi amintit pentru o performanță grozavă a lui Pembroke’s JC, un hat trick uimitor al lui Robi Nagy și pentru Jonathan Dungay care și-a reafirmat statutul de cel mai puțin popular tip din Trinity.

Pembroke a continuat pentru a produce un nou golfest în deplasare la Darwin în sferturile de finală.

Corpus Christi 2:2 AET Trinity Hall (Trinity Hall victorie cu 6-5 la penalizări) (2:2 FT, 2:1 HT)

Corpus Christi: Kazzizi, Mainzer, Sarfas, Cho, Patten, Crawford, Ellwood, Congdon, Kang, Mackenzie, Worsfold

Marcatori: Mackenzie, Worsfold

Trinity Hall: Bowen, Eto, Engle, Hands, Myers, Li, Willett, Evans, Burton, Jones, Price Subs: Fellows, Daramola

Marcatori: Engle, Daramola

A fost un joc extrem de competitiv, în ansamblu jucat cu o dispoziție bună. Minnows Corpus și-a egalat mai mult decât adversarii din divizia 1 pe parcursul întregii 120 de minute, iar întreaga apărare a făcut un spectacol impresionant sub o presiune considerabilă uneori. Rob Crawford a fost remarcabil alături de restul mijlocului terenului, care a prezentat un Marc Ellwood fără prostii și abilul Jack Congdon făcând tot posibilul pentru a ajuta Corpus Christi să se agațe de visul lor de la Cuppers. În cele din urmă, Corpus s-ar putea considera nefericiți că nu a câștigat cu un ofsaid sincer uimitor, care a exclus un gol în ultimele 10 minute, în timp ce erau încă cu 2-1. Lista celorlalte ocazii ratate sugerează totuși că nu doar norocul a fost decisiv; meritul îi revine lui Tit Hall, care a menținut presiunea ridicată și a rămas calm, ajungând în cele din urmă la nivel. Un joc care se decide la penalty-uri este întotdeauna dur pentru învinși și nimeni nu a vrut să vadă o echipă ieșind astfel, cu excepția lui Tit Hall, care va juca pe Churchill acasă în sferturile de finală.